היכן כדאי לרכוש דירה להשקעה ?

מרבית המשקיעים תמיד מתחבטים ומתלבטים קשות בשאלה היכן יהיה כדאי ומשתלם לרכוש דירה להשקעה. זו באמת שאלה במקום, ואמיתית מאד – למה ? כי גם בהשקעות בתחום הנדל"ן אין תשובה אחת לכולם והתשובה אינדיבידואלית ומשתנה ממשקיע למשקיע עפ"י רצונותיו, צרכיו, מטרותיו והגדרת יעדיו.

נחלק את התשובה למספר פרמטרים שתיתן מענה לגיבוש החלטה :

  1. הון עצמי : אמנם הבנקים מעודדים

מתן הלוואות לרוכשים דירות להשקעה, מאחר וזהו אפיק בטוח בעבורם. בדר"כ הם מציעים לכם משכנתה למינוף ומימון בגובה 50% ואפילו 60% עקב הביטחון הרב שבתחום. לכן אתה צריך לבדוק את ההון העצמי שברשותך כולל בטוחות ואז לקבל החלטה. מי שאין ידו משגת דירה במרכז אז גם אשקלון, גדרה, אשדוד, ב"ש,חיפה ועוד אחרות טובות ומצוינות. (fxb)

2. מרחק – כמה אהיה רחוק מהנכס ?

תמיד תהיה חייב לקחת בחשבון שדירה שאתם תשכירו דורשת לעתים טיפול ותיקון בבעיות מבנה שנוצרות במהלך תקופת השכירות ודורשות את הגעתכם.  לדוגמה – אם הנך גר במרכז והדירה שרכשת וגם השכרת נמצאת בבאר שבע,  זה דורש ממך נסיעה של שעתיים לערך לכל כיוון. זה לא מצב בלתי אפשרי, אך תשאל את עצמך האם זה כדאי בעבורך ? בכל מקרה אפשר גם לתת לשוכר לתקן ואתם תשלמו לו. אבל תמיד תהיה בעיית אמון וגם אפשר להיות יצירתיים ולשכור את שרותיו של אדם שינהל את הנכס וינגוס בתשואה מעט אבל אולי זה ישתלם לאותו משקיע. בקיצור כאב ראש לא קטן, לכן צריך לשקול טוב טוב אם קניה במקום מרוחק במעגל השני, השלישי או הרביעי בפריפריה תתאים ותשתלם לך. (fxb)

3. חתך סוציו – אקונומי : כשאתה רוצה להגיע להחלטה היכן כדאי לרכוש יש

לקחת בחשבון את סוג האוכלוסיה המתגוררת באזור.  למה זה חשוב ? כי בערים חלשות כמו לוד, ירוחם וכו', האוכלוסיה חלשה ולרוב אנשים קשי יום. ומכאן שמחירי הדירות שם נמוכים והשקעה בדירה שם עשוייה להניב תשואה גבוהה. יחד עם זאת בל נשכח שאולי לא תוכל להתמודד עם סוגי השוכרים באזור, עקב בעיות הנובעות ממצוקתם. כך שאם אינך רוצה להסתבך ומעוניין לישון בשקט אולי יהיה כדאי לך לרכוש במקום יותר בטוח מבחינה סוציו-אקונומית. (fxb)

4. רווח ותשואה : להחלטה היכן יהיה כדאי להשקיע ולרכוש דירה להשקעה

חשיבות רבה. לפני שעושים צעד בכיוון חובה לחקור ולבחון לעומק את כל הנתונים במקום ומה הצפי להשבחה בשנים הקרובות ואפילו בטווח הרחוק. בין היתר צריך לבדוק אם יש כביש מהיר שמאפשר גישה יחסית מהירה, או שאולי תיבנה אוניברסיטה, או תיסלל רכבת וכו'. אלו פרמטרים שמשפיעים לטובה על הנכס ומוסיפים על התשואה. הרעיון בדירה להשקעה הוא שהנכס ישביח את עצמו ויגדיל את שוויו כמו כן שהביקוש לשכירות גבוהה במקום. בסופו של יום, כאשר תרצה לממש את השקעתך בטווח הבינוני או הארוך תמכור ברווח גדול . (fxb)

לסיכום : לאחר שתשקללו את כל הפרמטרים לצורך התאמת הנכס לרכישה, כך גם תדעו היכן יהיה שווה לכם לרכוש.