העוקצים והרמאויות בענף הנדל"ן

מבחר מהעוקצים הגדולים והפופולאריים בענף הנדל"ן – "מוכרי החלומות" תרגילי הצווארון הלבן

לצערי אנו עדים לתופעה הולכת ורווחת בתחום הנדל"ן בשנים האחרונות אשר הפכה למכת מדינה. אפילו נדביק לה שם : "מוכרי החלומות "!  פעם אחר פעם נחשפים אנו ועדים למקרים בהם מכרו לכם חלום קסום, אשר לווה בהבטחות ומצגי שווא קוסמים ואשר הובילו קונים תמימים לזרוק את מיטב כספם אל תוך מה שהתברר להם בהמשך כבור עמוק, עוקצני וללא תחתית. כלומר, לא תראו יותר את הכסף בחזרה ובטח לא את החלום ! מה שמרתיח בכל הסיפור שאין מי שיעצור את זה וכל יום שומעים חדשות לבקרים על עוקץ חדש אשר נעשה במכוון ובזדון, או לא… והוא מיתמם ולטענתו היתה לו נפילה שלא באשמתו וזה הבולשיט הכי גדול ! 

ועל זה נאמר "סיפורים כמו חול ואין מה לאכול".

מהיותנו מתבגרים וצעירים מאד, תמיד לימדו אותנו הורינו ואחרים שאין מתנות חינם, או אוכל חינם ואין כסף שמרוויחים אותו בקלות. אבל לצערי תמיד יהיו כאלה פתאים, מחפשי "מציאות" ולא חסר מהם שיתפתו לפרסומים קוסמים כאלו ואחרים, כאשר בסופו של יום אנשים טובים יפלו ברשתם של העבריינים אשר טוו טוב טוב את העוקץ וינעצו את הסכין בגבם ללא רחם.

חברים ! תמיד קחו בחשבון כי פרסום יתר וממוקד מאד בפרק זמן קצר צריך להדליק נורה אדומה. ואחזור ואומר כי   אין מתנות חינם !           

למה תמיד יהיו כאלו שיפלו ברשתם של מתכנני העוקץ ? כי… בטבענו אנו פוחדים שמא לא יישאר ולא נצליח להשיג את הדבר הזה שנקרא "המציאה". לא סתם נאמר "החיפזון מן השטן ", אז אנו נהייה מוכנים לקחת סיכון ולהיכנס לעסקה ללא בדיקה מעמיקה, לשלם ע"ח הרבה מאד כסף והעקר שנשיג את העסקה. כך גם קורה חדשות לבקרים, עוקצי הפירמידה על כל רבדיה השונים שמופיעה כמעט בכל התחומים, מאחר ורק אנו מאפשרים לזה להתקיים בחיינו ע"י פיתויים לנוכל זה או אחר, כי כל רצוננו להרוויח הרבה מאד כסף בזמן קצר וללא עבודה פיזית באמת. (fxb)              

אז אני שואל.. נו באמת..יש דבר כזה ?  אז זהו שאין !  בבקשה….התעוררו !

להלן מספר דוגמאות נבחרות :

1. העוקץ הסיציליאני העוקץ הזה מאד שכיח ומופנה למוכרי דירות עצמאיים, כאשר בביצוע העוקץ המתחזים מפילים ברשתם אנשים רבים וטובים חדשות לבקרים.  אז איך מבוצע העוקץ ?  מוכרי דירות מפרסמים בערוצי הפרסום השונים על מכירת דירתם. הנוכלים מתחזים לקונים ובוחרים אזורים שחתך האוכלוסיה הנו ממוצע פלוס ואמיד בדר"כ. כשהם מגיעים לדירה הם יודעים להתחבב על בעלי הדירה ובו בזמן תרים בעיניהם ובודקים מה אפשר לגנוב, ומהם אמצעי המיגון אם קיימים בכלל במקום. בין היתר גם שואלים לסוג רכבם של בעלי הדירה. בקיצור כמעט הצהרת הון, זאת כאשר בעלי הדירה לא מרגישים במאומה שעברו תחקיר מעמיק מאחר ורצו להתחבב על "הקונים" כביכול. יש גם כאלה שרואים את מפתחות הבית נגישים ומשכפלים אותם באמצעות תבנית הטבעה שהביאו מראש. אז את יתר הסיפור תנחשו…. נכון ! לאחר כמה ימים אם לא למחרת ולהפתעתכם הרבה, פורצים את הדירה וממש, ממש לא נעים.  אוי גם לאותם מוכרים שאין להם כיסוי ביטוחי. (fxb)

לא ארצה להלעיטכם בסיפורים ולהדאיגכם על סיכונים נוספים, אם וכאשר האישה נמצאת בדירה לבדה, ומראה את הדירה למתעניינים, אזי תמיד קיים סיכון גבוה יותר למקרים פלילים חמורים וקיצונים שהדעת לא תוכל לסבול.                          

מסקנה: מתווך אמיתי לא תמיד מיותר, כי אם הייתם עובדים עם מתווך, מקרה כמו זה בטוח לא היה קורה!                                                                   

2. עוקץ העקרב – אדם משכיר דירה. לאחר שהשכיר הוא מפרסם במדיות השונות על מכירת הדירה (שהשכיר) במחיר מציאה כמובן. כבר למחרת מגיעים רוכשים פוטנציאלים, השוכר מתחזה לבעל הדירה, הלקוחות נדלקים ומיד רוצים לסגור עסקה והנוכל מקצוען ויודע להלחיץ את הלקוחות התמימים ואומר להם שיש לו כבר הצעות, ואין לו זמן כרגע ללכת לעו"ד מאחר והוא צריך לנסוע לכמה ימים, ורק בעוד 10 ימים יוכל ללכת עמם לעו"ד להשלמת העסקה. כך שאם הם באמת רציניים ורוצים להבטיח את הקנייה עליהם לשלם לו משהו ע"ח. כך הוא כביכול מוכר אותה, לא לאחד אלא ל 20 קונים ויותר באמצעות זיכרון דברים שנעשה ביניהם בו במקום. הללו משלמים לו ע"ח סכום לא מבוטל בשיק מזומן על מנת להבטיח את הקנייה והכל ללא בטוחות. אחרי שהשיג הנוכל את יעדיו ופורע את השקים, השוכר המהולל סוגר חשבון עם בעל הדירה כאשר הוא מוכר לו סיפור מבכה שהוא חייב לעזוב ומפצה אותו בחודש שכירות. עכשיו הוא נוטש הכל, ובורח כאשר בחשבונו סכום רב מאד. (fxb)

תובנות מכאן אנו למדים כי מומלץ לפנות למתווך מקצועי ולקבל ממנו את השרות הבטוח. 

3.  עוקץ זיכרון דברים – אדם מתחזה לרוכש דירה ומגיע לדירה שפורסמה. הנוכל מראה סימנים לבעל הדירה כי הוא מעוניין בה, ולמען האמינות מנהל עמו גם משא ומתן קשוח להפגנת רצינות. לאחר דין ודברים הללו מגיעים להסכמה על המחיר ובעל הדירה מבקש  מהקונה ללכת עמו לעו"ד, הנוכל טוען שאין לו זמן מאחר והוא צריך לנסוע לכמה ימים. אז "הקונה" (הנוכל) אומר לו שלא ידאג והקנייה מובטחת וגם נותן לו ע"ח סכום זניח בו במקום לצורך ההתחייבות, והללו עושים זיכרון דברים כולל סייגים להפרה 10%, וקובע עמו כי ילכו לעו"ד עוד שבוע.     העוקץ  – למחרת הנוכל הולך לטאבו ורושם הערת אזהרה על סמך הזיכרון דברים ולאחר יום נוסף הוא מתקשר לבעל הדירה ואומר לו כי לא יוכל לרכוש את הדירה. בעל הדירה מתפתל ומתמרמר ואומר לו כי לא ישיב לו את הכסף שנתן ע"ח. הנוכל חיכה כמובן לרגע הזה ומשיב לו, אז אם כך דע לך שיש לטובתי הערת אזהרה בטאבו, ועכשיו אם תרצה שאשחרר לך  את הדירה אני דורש פיצוי גבוה.

הרי ידוע שעל מנת לשחרר את הערת אזהרה יש לפנות לבית המשפט והליך כזה הוא מסורבל ויכול להיסחב ולקחת שנים. בינתיים בעל הדירה אינו יכול למכור את הדירה לאף אחד ונופל שבוי ברשתו של הנוכל.(fxb)

עוקץ פופולארי בימים אלו למכור דירות בטרם נרכשה הקרקע ובטרם הוגשה בקשה להיתר או שאין היתר בכלל !  מדוע הרשויות מאפשרות את נעיצת הסכינים הזו, ומדוע אין ענישה כבדה בגין זה ?             

זהו אחד המחדלים הגדולים של הרגולטור ורשויות האכיפה בפרט ! פשוט נותנים להם לרמות עם גיבוי וברשיון מלא !                     

אציין גם, כי כאשר רשויות האכיפה מתעוררות אזי כבר מאוחר, כי כבר אין כסף לאותם נוכלים מאחר והספיקו להעלים הכל ואולי גם להיעלם.

4.  העוקץ הרומני  – בוקר בהיר אחד קם לו משרד מפואר, במגדל מאד מפורסם ויוקרתי בגוש דן. זאת לאחר שבתכנון מוקדם הוכנה תשתית לעוקץ רציני ומקצועי עם המתחזים והנוכלים למיניהם. אז איך הם ניצלו ומנצלים את תמימותכם ?… גייסו למשרד מזכירות ו 10 אנשי מכירות כולל עמדות, קוד לבוש יוקרתי, אפילו פתחו בופה ביום הפתיחה באמצעות קייטרינג. הכינו מראש תשתית לשיווק פרויקט בגוש דן במיקום מבוקש ושלא ניתן לבדיקת עומק בשלביו הראשוניים. נלווה לכך פרסום מאסיבי מקדים וגם הכינו מודלים מוקטנים לתצוגת הפרויקט כנהוג, ובשילוב הסכמים ותכניות בנייה בהתאם. גם גייסו עו"ד מתחזה שישב במשרד לצורך האמינות, בקיצור הכינו תשתית מעולה ומתוקתקת כמו כל חברה מכובדת וידועה. זאת על מנת להפיח בכם אמינות על מנת שלא יהיה לכם ספק ולו הקל ביותר למימוש העסקה. התפיסה שלכם תהיה שאתם התקשרתם עם חברה מכובדת ורצינית מאד.

הפרסומים היו מסביב לשעון חודש מראש כאשר הפתיחה להרשמה עם תאריך יעד, זאת על מנת לאסוף רוכשים פראיירים ככל האפשר, גם שחררו לאוויר סרטוני הדמיה בזמני שידור בפריים טיים ושילוטי חוצות לא מעט אודות הפרויקט המיוחד.

הכניסו מוטיבציה לקניה ופורסם שהמחיר ל 20  הנרשמים הראשונים יהיה בהנחה של 15% פחות, העקר שלא תפספסו. ברור לכם שבפרסום הציבו תנאי לכניסה לפרויקט, ועל מנת להצליח לזכות בו, חויבתם בתשלום של 150 אלף שח בו במקום. העוקץ כוון לחתך אוכלוסיה ממוצע פלוס, אנשי הייטק, כוחות הביטחון וכו', שהכסף זמין ומצוי בכיסם ואינם נזקקים להלוואה. משהגעתם למשרד עברתם שטיפת מוח שאין  שני לה כמקובל. ומכאן תוכלו לבד לנחש אולי מה קרה…., עוד באותו היום גייסו כ 100 לקוחות ועוד עם הרגשה שהם עושים להם טובה וכל אחד מהם יודע שהוא בין ה 20 הראשונים. כך במשך כשבוע גייסו עוד 350 קונים , דאגו להמשיך בפרסום עוד כשבוע על מנת שלא תתעוררו ושבוע לאחר מכן סגרו את הבסטה ונעלמו כלא היו. כך ביצעו עוקץ של קרוב ל 70 מיליון ₪.

תובנות : "אין מתנות חינם".                (Own work (CC BY-SA 3.0                

5. עוקץ הנאמן וקבוצת הרכישה –        הויה לנו כמה צריכים להיזהר….הסיפור הזה מאד מקומם ואפילו בצורה מחרידה, על הונאות נדל"ן ועד כמה הקלות הבלתי נסבלת מאפשרת גניבה ומעילה והכל ללא חשש, כי הרי ידוע שהמדינה פשטה את הרגל בנושא זה והיא גם זו שגרמה לברוא את הרמאים והונאות הנדל"ן חדשות לבקרים, עקב התייקרות הדירות אשר הרקיעה שחקים.                                               

אז למה זה קורה ? מאחר ואין הרתעה ובקושי אכיפה ובית המחוקקים שלנו מתנהג באדישות יתרה לכל מה שקורה ונמצא תדיר בשאנטי, במקביל יוקר הדיור גרם לישראלי הממוצע "הפיקח", אשר מחפש באופן תדיר "מציאה"! מכאן גם הגורם ליצירתיות אשר הולידה אובססיה לכל מיני התארגנויות שונות לקניית דירה בצורה סיטונאית ואשר תפחית משמעותית את העלויות ובכך לגרום להצלחה בקניית דירה במחיר שפוי.  

בשנים האחרונות הרבה רכשו דירה באמצעות קבוצת רכישה, זאת למרות שטמון סיכון בלתי מבוטל לרוכש עד כדי איבוד טוטלי של הכסף ומדובר על הרבה מאד כסף.(הדמייה: רמ"י)  

איך הייתה ההרגשה אילו הפקדתם את מרבית חסכונותיכם בנאמנות אצל עו"ד המלווה את פרויקט הבנייה כנהוג, והכסף היה נעלם ועמו החלום ?                                                                          

זהו מקרה של חלום בלהות אמיתי שהפך למציאות, בו 18 רוכשים שהתארגנו לקניית דירה בהרצליה בפרויקט שייבנה סמוך למגדלי אפולוניה ובאמצעות חב' היזמות של דוד צרפתי. אז הכל החל בשנת 2009 בעקבות עסקת קומבינציה בין היזם לבעלי הקרקע , אשר היה צריך להחתים 10 רוכשים פוטנציאלים לצורך בצוע העסקה. הרוכשים המיועדים פעלו נכון ולקחו את עו"ד אבנר מנוסביץ, שישמש כנאמן אשר היה אמין ומקובל לכל הדעות, וותיק מאד שאפילו שימש כיו'ר וועדת האתיקה בלשכת עו"ד. אף אחד לא היה מעלה בדעתו לאיזה חשש או מעשה רמייה שעלול להיות. הקונים הפקידו אצל הנאמן שליווה את הפרויקט, עו'ד אבנר מנוסביץ סכום דמיוני בקרוב ל 12 מליון ש"ח עליהם היה אמון ולשמור לצורך הגשמת החלום, רכישת הקרקע והתחלת הבניה. הנאמן היה צריך לשלם מתוך הכספים למי שצריך וכאשר היה צריך להעביר ליזם כספים במהלך שנת 2012, הודיע ליזם ללא כל בושה ובאופן קר, כי חסר בקופה כספים ואין ביכולתו לשלם מאחר והסתבך בענייני כספים, הנאמן "המכובד" השתמש בכסף לשימושו האישי. כמובן שהכל מתברר בימים אלה בין כתלי בית המשפט רק שמרבית הכסף נעלם, אז מי היה מעלה בדעתו שעו"ד עם רקורד כזה עשיר של יושר יתעקם וימעל בכספים של לקוחותיו התמימים! מה שמרתיח בסיפור הזה שהנ'ל ממשיך בעיסוקו כעו'ד…ואף גורם לא קם ועשה מעשה עד היום למרות שהנ'ל התוודה.     

ראו והבינו כמה קל וכדאי גם לגנוב…אין כל הרתעה, ואם יש אז אין לה שיניים!         

כמה עצוב ולאן התדרדרנו…התחקיר המלא ועוד מבחר הונאות נדל"ן בערוץ 10 בתוכנית פנים אמיתיות של אמנון לוי – קישור

6. עוקץ הפירמידה ענבל אור…זוכרים?               

מה היה שם?  אז לא נדוש במי עשה או מה עשה. מה שחשוב זה איך נעשה! מכאן אנו צריכים ללמוד שוב ושוב לא להיחפז ולא למהר! לבדוק היטב כל דבר, לא לוותר ולא לחסוך, לקחת עו"ד מומחה בנדל"ן שישמור על גבכם וילווה אתכם בכל התהליך. זהו עוד מקרה לשיטת הפירמידה רק שהיא בנדל"ן. ענבל אור בתחילת דרכה עבדה יפה בסה"כ, כל עוד עבדה על 1-2 פרויקטים גג. אך עם הזמן החלה להפוך ליזמית ללא שימת לב, עקב תיאבון מוגבר ותמיד דאגה להציג  עצמה כקבוצת רכישה. עבדה במקביל על כמה פרויקטים  וההתנהגות הכספית הייתה כשל פירמידה.           

לדעת המפרק – ענבל אור שהציגה עצמה כמנהלת קבוצת רכישה הציגה מצגי שווא ומידע מוטעה בתהליך, טרם ההתקשרות עם הלקוח. גבתה כספים מלקוחות בפרויקטים שונים, ושפכה הכל למיקסר אחד ומשם הוציאה כראות עיניה. בית המשפט קבע שהמבנה של החברות של אור היה מבנה של הונאת פונזי.

אז איך בוצע הרישום, למי הופקדו הכספים ומדוע לא הועברו הכספים לנאמן אמיתי! ומיהו הנאמן?…ואיך וידאתם שהכספים אכן מופקדים אצל הנאמן!

תשלומים לקבלן אמורים להיות מועברים באמצעות הנאמן ועפ"י שלבי העבודה שנעשתה בפועל בכפוף לאישור מפקח בלתי תלוי. כך הרוכשים יכלו לפחות לשמור על ממונם. אבל מה לעשות כאשר עושים לכם שטיפת מוח ושוב אתם נכנעים וממהרים לרכוש ויהי מה, כמובן שמים את מבטחכם במישהי שהפכה לאייקון. הכל אודות ליחצן ממולח ופרסום רב שצברה חדשות לבקרים במדיה על רבדיה השונים ובתכניות TV בפריים טיים. כמובן שעל חשבונכם שכרה מקום מפואר מאד במגדלי עזריאלי במיקום יקר מאד אשר משווה לה אמינות ויוקרה. כך היא נתפשה בעיניכם כחברה בעלת ממון לא מבוטל אמינה ויעילה מאד, וגורו בתחום הנדלן שאין לה תחליף וכל מה שנותר לכם לומר אמן לכל בקשותיה. כך נפלו רבים ברשתה.  והרי ידוע כי כל פירמידה סופה להתרסק אז יש כאלו שצולחים ועוברים בשלום ללא נזק ויש את אלה שמתרסקים. לחובתה יש גם את המקרים של מכירת אותה דירה לכמה לקוחות. זה לא היה קורה אילולא הייתם שאננים וחדורי אמונה כל כך. אני מלא צער על הנפגעים, אבל כמו שנאמר "כל החיים בית ספר".(CC BY-SA 3.0)

Public Domain / Trigonella

7. עוקץ בחדרי חדרים – זו דוגמה פופולארית לעוקץ שמתוכנן היטב ומכוון לאנשים מוחלשים ובמקרה הזה לאברכים תמימים.

מעשה שהיה כך היה – יום בהיר אחד הופץ בכוללים רבים שבהם לומדים                 אברכים שישנה קרן בשם משפ' אלון בפילדלפיה, ואותה קרן מציעה עזרה מאד גדולה לאברכים שירכשו דירה בבית שמש או בהר יונה, אצל קבלנים שהקרן סומכת את ידה עליהם. ומה ההצעה ? האברך ישלם מקדמה לקבלן 100000 ₪ והקרן תתרום ותעביר 1000 ₪ לאברך כל חודש במשך 25 שנים והכל בתמורה שהאברך יתחייב ללמוד 2 הלכות כל יום של החפץ חיים.  נו….איך הרעיון היזמי טוב או לא ?  אז אותם נוכלים הפיצו בכל הכוללים חוברות יפות על הדירות, נעשה רק פרסום פיראטי אבל מאסיבי שידוע רק בחוגי האברכים. אברכים רבים נהרו לפתחם של אותם "קבלנים", שם גם ישבו נציגי הקרן כביכול והרוכשים מיהרו לחתום על ההסכם ללא כל בדיקה וללא שהראו להם מפרטים ותכניות, בקיצור..איך אנו אומרים חתמו על הקרח. בהסכם גם היה סייג להפרה בגובה 100 אלף ₪. לאחר שאותם נוכלים החתימו מס' לא מבוטל של אברכים וגבו את המקדמות כלומר – עשו קופה! הקרן נעלמה לה כליל, הייתה כלא הייתה. בחלוף מס' חודשים כמה אברכים פנו לקבלנים במטרה לבטל את ההסכם מאחר ולא מבוצע דבר בשטח, הקבלנים טענו שלא קיבלו כספים לביצוע וגם נאמר לאברכים התמימים שהם חתומים על הפרת הסכם בגובה הסכום ששולם. כך שאין מה לעשות.  נו איך.. עבודה בעיניים ואפילו מקצועית.. לא ??  בל נטעה, המקרה הזה יכול להתאים לשכבות נוספות באוכלוסיה. אז הפעילו זהירות מרבית ולא להתפתות.

מסקנה : אולי רק כשיגיע משיח צדקנו יהיו מתנות חינם.        (CC BY-SA 2.5) ויקיפדיה

8. עוקץ החכירה והתשואה –   לאחרונה התוודענו למעלליו של איש הנדל"ן פושט הרגל  גיא מונסונגו (בימים אלו מתנהלת חקירת עומק נגדו), אשר הבטיח עסקאות נדלן במחירים נמוכים מאד מהשוק, ותשואות גבוהות מאד ובאופן ניכר. אך הוא לא שילם דבר ללקוחותיו, וגם לא היה בידיו דבר ששייך לו פיזית באמת. אז איך הוא הצליח למשוך לקוחות פתאים ולהפילם בפח ?  איש הנדל"ן חי חיי פאר ומותרות והכל על חשבונם של אחרים ולו כנראה הכל מותר. אז גם במקרה זה תוכננה מראש תשתית לעוקץ מכוון לכאורה, ומיועד למשקיעים. העוקץ תוכנן כך שישדר אמינות גבוהה וכללה אנשי מקצוע, אנשי מכירות וכו'. הוא שכר בקומה 65 במגדלי משה אביב היוקרתי,                                    את מקום מגוריו ובחלקם גם את משרדיו, שתשווה לו תדמית יוקרתית. בוקר בהיר בחודש פברואר 2016 פרסומת מושכת מאד בטלויזיה באמצע החדשות, וכך פורסם – מיזם חדש מבית מונסונגו השקעות,

עסקת הנדל"ן של השנה, דירה חלומית עם נוף לים ל 20 שנים המבטיחה תשואה שנתית של 12.5% למשקיע. והכל במחיר סופי של 500 אלף₪                        למחרת הפרסומת צבאו על דלתות היזם לקוחות רבים. בפתח כבר חיכו אנשי מכירות ממוקצעים ומכרו להם את הסיפור הבא – ההצעה.. דירה בבניין של שגרירות טייוואן בייעוד למלונאות, שנמצא בהליכים סופיים להפיכתו למלון דירות, ברח' הירקון בת"א עם נוף מלא לים ובמחיר סופי של 500 אלף ₪ במזומן על השולחן. לדברי אנשי המכירות, העסקה מבטיחה תשואה של 12.5% למשך 5 השנים הראשונות ועוד 3 תקופות אופציה בנות 5 שנים כל אחת, כאשר בכל 5 שנים יבוצע הסכם חדש. כמו כן הובטח אכלוס בחודש יוני 2016.  לאחר פרק זמן, מספר לקוחות הבין שהוא מרומה, ואז נעשתה פניה לערוץ 10 לתכניתו של מתן חודורוב "אנליסט", ומכאן התפוצצה הפרשה בקול רועם מאד והייתה גם מלווה באלימות קלה. לאחר ברורים מעמיקים הסתבר שליזם אין קשר לקרקע ולבניין כלומר הוא לא בעל הזכויות, והבניין בכלל לא בייעוד למלונאות וגם לא הוגשה בקשה בעירית ת"א לשנוי ייעוד. כמו כן התברר שהגוש והחלקה בהסכם אינם תואמים את כתובת הבניין בשטח. עוד התגלה בבדיקה כי גיא מונסונגו נמצא בהליכים לפשיטת רגל ונאסר עליו לפעול כיזם בכלל !  עוד התברר כי בעלי המבנה "חב' הירקון 270" שבעליה חברה זרה, אכן אישרה כי מונסונגו שכר ממנה את המבנה ל 5 שנים + 3 תקופות אופציה נוספות של 5 שנים כל אחת, כאשר יש לו האפשרות להשכיר לצדדים שלישיים וזהו בלבד !  בעלי הנכס טוענים שמעולם לא היו להם שיחות או משהו דומה בנוגע לסיפור המלונאי הזה.    (CC BY-SA 2.5) ויקיפדיה

מקרה אחר ודומה היה בבניין נצבא בת"א וגם שם פעל באותה שיטה רק ששם בכלל הוא גם לא השכיר מעולם. משקיעים מעולם לא ראו ממנו אגורה שחוקה. כך אנשים נפלו ברשתו ולא מעט ומדובר על עושק של מיליונים.  אצל גיא מונסונגו הכל רב על הנסתר.  

 חברים יקרים ! לפני ביצוע עסקה בנדל"ן יש לבדוק טוב טוב את כל הפרמטרים במרכיבי העסקה ואף פעם לא לסגור בו במקום לרבות תשלום איזה שהוא !  היו מציאותיים, כי אין באמת מציאות ואל תלכו שבי אחר גלגל הכסף. 

 מי שהחזיק מעמד וגמע את כל הכתוב בשקיקה, אני תקוה כי לא יוכלו לעבוד עליו אי פעם.                                             

תובנות – על זה נאמר לצערי כי, "פראיירים לא מתים אלא רק מתחלפים"

עמוד זה אינו מסחרי אלא לשם הזהרת הגולשים בלבד ! הנהלת האתר השקיעה הרבה משאבים לאיסוף החומרים ויצירת התכנים. למותר לציין כי, הצילומים בעת פרסומם באתר היו  ברשיון  Creative Commons even Commercially ,        יחד עם זאת הנהלת האתר מכבדת את זכויות הקניין הרוחני של אחרים, ובקשה אשר תתקבל להסרה מעמוד זה המפר זכויות יוצרים, הבקשה תיבדק והצילום יוסר לאלתר.  בכל מקרה הנהלת האתר תפעל בהתאם לשיקול דעתה הבלעדי ובהתאם להוראות הדין.