דירה להשקעה… כן או לא ?

%d7%9c%d7%a9%d7%9c%d7%98trust-logo

המצב הנוכחי הבלתי יציב בעליל בשווקים הפיננסים, מדרבן משקיעים רבים להעביר את כספם לאפיקי השקעה סולידיים ובטוחים כמו ענף הנדל"ן לרבות דירות להשקעה. אנו גם נוכחנו לדעת במהלך ה 15 שנים האחרונות כי לא קיים כיום שום גוף פיננסי שיכול לתת מענה לרווחים כאלה גבוהים.

יש לציין כי מעבר לתשואה הטבעית שצובר הנכס, יש גם כאלה שנהנים מהשבחת הנכסים עצמם בעצם שיפוצם והשכרתם במחיר גבוה מהשוק. יש גם כאלה שלא רואים ממטר ומוסיפים לתשואה עוד יותר ע"י פיצולי הדירות, אפילו שזו עבירה ופועלים באופן לא חוקי. בכל מקרה התשואה באפיק זה להבדיל מאחרים תמיד הייתה משתלמת ובגדול!

אם כך אנו למדים, כי רכישת דירה להשקעה כיום הינה בטוחה והכי יציבה. אבל מהן הסיבות העיקריות ולמה יש בטחון ליציבות ? נתחיל מזה שהנכס הנרכש תמיד נשאר אצלכם ביד ואף גוף לא משחק בו להבדיל מהשווקים הפיננסים שמשחקים לכם בכסף. הנכס גם בטוח מאחר והשווי שלו רק יעלה ואסביר :

אנו למדים מ 11 השנים האחרונות, כי הדירות רק נוסקות מעלה ובאחוזים גבוהים ולא מבוטלים.  אני אומר תמיד….    " אם לא יעלה אז לפחות לא ירד ", יישאר יציב וישמור על עצמו במגמת המחיר, והרווח בכל מקרה יהיה בשכירות. אבל גם אם אנו פסימיים וניקח בחשבון שהמחיר ירד בכל זאת (מה שלא נראה לעין), אזי הירידה יכולה לנוע בין 3-7 אחוזים ואני מגזים, ובכל מקרה הירידה תהיה מהרווח שצבר הנכס ולא מקרן ההשקעה. זאת בניגוד לשווקים הפיננסים ולהשקעות בבורסה ששם אפשר להפסיד גם מקרן ההשקעה ואפילו כל ההשקעה יכולה להימחק. כי זו בורסה וזה הימור.

ידוע לנו גם שרשות מקרקעי ישראל אשר ברשותה למעלה מ 90% מהקרקעות לא תשחרר קרקעות בחינם או במחצית ממחירם.  ומי קובע את מחיר הקרקעות ? איך לא… הרשות קובעת את מחירם.    מכאן יוצא  שהכול נמצא בסופו של יום בידי הממשלה ואין לה שום אינטרס ממשי להוזיל את הדירות.

חברים יקרים – מחיר הקרקע לדירה מהווה 50% ויותר מערך הנכס, זה פשוט בזיון ! לדעתי כל תושב צריך לקבל בחייו תת חלקה למגורים ואפילו חינם, כמו גם בהסתלקותו (להבדיל אלף אלפי הבדלות) כך שרשות מקרקעי ישראל מספסרת בקרקעות והכל בגיבוי ממשלתי מלא כמובן וחבל שכך הם פני הדברים.

למותר לציין כי מאמר זה נכתב  עפ"י נסיוני ודעתי האישית בלבד, וכל אחד יפעל כפי הבנתו.

למאמר המלא יש להיכנס לקטגוריה "כדאי לדעת"